Pátyolgató Óvoda

ahol minden pátyi gyerek megfordul...

Beiskolázás

Kedves Szülők!

 

 2024. SZEPTEMBER 1-TŐL TANKÖTELES KORBA LÉP AZ A  GYERMEK AKI 2024. AUGUSZTUS 31-IG A 6. ÉLETÉVÉT BETÖLTI! 

Az adott évben tanköteles korba lépő gyermeket a szülő 2024. április ........-én köteles beíratni a lakóhelye szerint illetékes vagy a választott iskola első évfolyamára. Amennyiben a választott iskola igazgatója a gyermek felvételét elutasító döntést hoz, a szülő a gyermekét a döntés véglegessé válását követő öt napon belül köteles beíratni a kötelező felvételt biztosító iskola első évfolyamára.

Az általános iskola első évfolyamára történő beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek nevére kiállított személyazonosságot igazoló hatósági igazolványokat.

 

Amennyiben gyermekük iskolaköteles 2024. szeptember 1-től, de még egy évig óvodában szeretnék tartani:

A tanköteles kort, vagyis a hatodik életévét elérő gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben maradásáról 2020. január 1-jétől az Oktatási Hivatal dönt. Az Oktatási Hivatal döntése kötelező érvényű: amennyiben a szülő/gyám kérte, hogy gyermeke további egy nevelési évig óvodában maradjon, és ezt a kérelem, a benyújtott igazoló dokumentumok, és a szükség szerint kirendelésre kerülő szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az Oktatási Hivatal engedélyezi, utóbb a döntés kérelemre történő visszavonására nincs lehetőség.

A 2024/2025. tanév vonatkozásában a kérelmeket 2024. január 1. napjától 2024. január 18. napjáig lehet majd benyújtani.

Az eljárás a szülő kérelmére indul. A szülő bármilyen indok alapján vélelmezheti, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt. Az eljárást megindító kérelemben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. Az eljárásban ezen körülmények vizsgálatára kerül majd sor. A szülő a kérelméhez bármilyen általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet, elkérheti az óvodától a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is, és azt is csatolhatja. Így az Oktatási Hivatalban a kérelemmel foglalkozó szakemberek közvetve az óvoda véleményére is figyelemmel lesznek. Az óvoda által kiállított és a gyermek óvodai fejlődését nyomon követő nyomtatványnak a kérelemhez csatolása nem kötelező, hiszen nem csak olyan körülmény, állapot, tény merülhet fel, amelyet ez a dokumentum támaszt alá.

Az Oktatási Hivatal eljárása közigazgatási hatósági eljárás. Ha az Oktatási Hivatal úgy ítéli meg, hogy a megalapozott döntéshez különleges szakértelemre van szükség, akkor a területileg illetékes szakértői bizottsághoz fordul, amelynek munkatársai megfelelő szakértelemmel rendelkeznek ahhoz, hogy megítéljék a gyermek fejlettségét. A szakértői bizottság komplex pedagógiai – gyógypedagógiai – pszichológiai, szükség szerint orvosi vizsgálat alapján alakítja ki szakvéleményét, és az Oktatási Hivatal ez alapján dönt.

A tankötelezettség kezdetével kapcsolatos eljárásra az alábbi jogszabályok rendelkezései az irányadók:

  • Nkt. – a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény
  • Ákr. – az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
  • Okt. Hiv. rendelet – az Oktatási Hivatalról szóló 121/2013. (IV. 26.) Korm. rendelet
  • Nkt. vhr. – a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet
  • EMMI rendelet – a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet
  • Ped. rendelet – a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet

I. A tankötelezettség kezdetének halasztása

Az Nkt. 45. § (2) bekezdése értelmében a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A törvényes képviselő, vagyis a szülő vagy gyám kérelmére az Oktatási Hivatal döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt.

A jogszabályok alapján nincs szükség arra, hogy a szülő vagy a gyám kérelmezze a tankötelezettség halasztását az Oktatási Hivatalnál, ha az illetékes pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény, illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség megállapításával összefüggésben, a kérelem benyújtására nyitva álló határidő lejárta előtt (azaz január 15. napjáig) kiállított szakvéleménye tartalmazza azt a javaslatot, hogy a gyermek maradjon további egy nevelési évig óvodai nevelésben. A szakértői bizottságok legkorábban 2020. szeptemberétől adhatnak ki arra vonatkozó véleményt vizsgálatuk alapján, hogy a sajátos nevelési igényű, illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek a tankötelezettsége teljesítését megkezdje-e a 2024/2025. tanévben. Ebben az esetben a gyermek az Oktatási Hivatalhoz benyújtott kérelem hiányában is további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülőnek ilyen esetben a szakértői bizottság szakvéleményét a gyermek óvodájában mielőbb be kell mutatnia, amely alapján az óvoda a köznevelési információs rendszerben (a továbbiakban: KIR) rögzíti ezt a tényt, és a tankötelezettség egy évvel való elhalasztását.

Ha a szakértői bizottsági szakvélemény a gyermek esetében nem áll rendelkezésre, az Oktatási Hivatalhoz 2024. január 1. napjától 2024. január 18. napjáig lehet kérelmet benyújtani.

 

A kérelem benyújtásával kapcsolatos fontosabb szabályok a következők:

  • A szülő vagy gyám a kérelmet kizárólag az Oktatási Hivatalhoz nyújthatja be, legkorábban 2023. január 1-jétől. 
  • A kérelem benyújtására legkésőbb 2023. január 18-ig van lehetősége a szülőnek vagy gyámnak. A szülő vagy gyám a kérelmet az Oktatási Hivatal által a honlapján elérhetővé tett informatikai támogató rendszer segítségével kitöltött űrlapon nyújthatja be.,
  • A kitöltött kérelmet elektronikus úton ügyfélkapun keresztül vagy postai úton lehet beküldeni.
  • A postai úton benyújtott kérelmek esetében az elektronikusan kitöltött űrlapot ki kell nyomtatni, a szülőnek/gyámnak aláírni majd az alábbi címre beküldeni:

Oktatási Hivatal
Budapest
1982

 

Ki nyújthat be az Oktatási Hivatalhoz kérelmet annak érdekében, hogy a hatéves gyermek tankötelezettsége egy évvel később kezdődhessen meg?

A tankötelezettség megkezdésének halasztása (vagyis egy évvel tovább óvodai nevelésben maradás) ügyében kezdeményezett eljárás kérelemre indul. A kérelmet kizárólag a szülő vagy a gyám nyújthatja be. A beadványnak tartalmaznia kell a kérelmező nyilatkozatát arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.

A kérelem benyújtásához javasolt kéreleműrlap 2024. január 1-jétől lesz elérhető  az Oktatási Hivatal honlapján.

 

 

A kérelem kötelező tartalmi elemei

Az eljárás során az Oktatási Hivatal a jogszabályi feltételek teljesülését fogja vizsgálni.
A kérelemben nevesített gyermek pontos beazonosíthatósága a kérelem elbírálásának előfeltétele, ezért kérjük, hogy az Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu) elérhető kéreleműrlapot alkalmazza.

A kéreleműrlap kitöltéséhez az alábbi adatok megadása feltétlenül szükséges:

  • a kérelmező (szülő, gyám) adatai: név, születési adatok, kapcsolattartási adatok (postai cím, e-mail-cím, telefonszám)
  • a gyermek személyes adatai: név, születési hely és idő, oktatási azonosító szám (amelyet megtalálnak a menza pure programban, vagy az óvodától tud a szülő vagy gyám megkérdezni), lakcím
  • az óvoda adatai, amellyel a gyermek jogviszonyban áll: az óvoda OM azonosító száma, neve, címe – ezeket az adatok szintén az óvodától tudja a szülő vagy gyám megkérdezni Pátyolgató Óvoda 2071 Páty Rákóczi utca 19 OM azonosító: 032940
  • a gyermeknek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és fejlődése, iskolai életre felkészülése szempontjából miért lenne előnyös további egy évig az óvodai nevelésben maradása, néhány soros szülői vélemény, indoklás.
  • Óvodapedagógusaink és gyógypedagógusain is készítenek véleményeket, melyet a kérelemhez tudnak csatolni. Ezeket e-mailban átküldöm Önöknek.
  • a kérelmező szülő nyilatkozata arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.

Kérjük, hogy a kérelemben foglaltakat alátámasztó dokumentum(ok) másolatát (szakorvosi vélemény, pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleménye, fejlődést nyomon követő nyomtatvány stb.) – ha rendelkezik ilyennel – csatolja a kérelméhez.

 

Kérem, ha rendelkeznek olyan szakértői véleménnyel  (Sajátos Nevelési Igény, SNI, Beilleszkedési tanulási magatartási nehézség, BTMN), amely mentességet ad a 2024. szeptember 1-i iskolakezdés alól, azt sürgősen mutassák be, mert csak az alapján tudom az informatikai rendszerben rögzíteni a felmentést. Erre január 15-ig van lehetőségem!!

 

Kérem, hogy amennyiben szülői kérelemmel fordulnak az Oktatási Hivatalhoz 2024. január 1-18 között és ebben segítségükre lehetek (kitöltés, nyomtatás, egyéb dokumentumok beszerzése...) mindenképpen keressenek január 3-tól!

06-30-3624052, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 Demény Erika Intézményvezető

2023. szeptember 27.

 

 

 

Beiratkozás

Nyílt nap

 

A beiratkozást megelőzően nyílt napot tartunk, melyen megismerkedhetnek óvodánkkal.

A nyílt nap időpontja: 2024. március 28 délután 15.00-17.00-ig.

Helyszín: Rákóczi utca 19. tornaterem

 

A nyílt napra elsősorban azokat a családokat várjuk, akik még nem ismerik óvodánkat.

15.00-tól az intézményvezető bemutatja a Pátyolgató Óvodát.

15.00-17.00-ig a Fészek és a Tyúkanyó épület megtekintése.

 

A nyílt napon az intézmény vezetője és helyettesek vesznek részt.

 

2024 szeptemberében 3 homogén kiscsoportot indítunk:

 

Tyúkanyó épület: Mókus és Szívecske csoportok.

Fészek épület: Napocska csoport.

 

Szeretettel várjuk az érdeklődőket!

  

  TÁJÉKOZTATÓ A 2024/25 NEVELÉSI ÉVRE TÖRTÉNŐ ÓVODAI BEIRATKOZÁSRÓL

A Pátyolgató Óvodába történő beiratkozás ideje

2024. április 22-23-24. 

Helyszín: Páty Rákóczi utca 19.

 

 A gyermekek beíratásához az alábbi dokumentumokra van szükség:

  1. A gyermek születési anyakönyvi kivonata.
  2. A gyermek lakcím kártyája.
  3. A gyermek TAJ kártyája.
  4. A szülő személyi igazolványa és lakcím kártyája.

 

Az óvodába a 2024-2025-ös nevelési évre

a 2021. augusztus 31-ig született gyermekek beíratása kötelező!

Az ezen határnapig született gyermekek 2024. szeptember 1-től óvodakötelesek.

(A 2021. szeptember 1. után született gyermekek óvodakötelezettsége 2025. szeptember 1-től kezdődik. Amennyiben a rendelkezésre álló helyek ezt engedik, úgy az ősszel 3. életévüket betöltő gyermekek felvételt nyerhetnek.)

  

 A beiratkozást megelőzően nyílt napot tartunk, melyen megismerkedhetnek óvodánkkal. A nyílt nap időpontja: 2024. március 28 délután 15.00-17.00-ig. Helyszín: Rákóczi utca 19.

 

 

Az óvoda pedagógiai programja és működési dokumentumai megismerhetők az óvoda honlapján (www.patyolgato-ovoda.hu)

 

Az óvodakötelezettségről

A 2011. évi CXC. Nkt. rendelkezései értelmében, a gyermek abban az évben, amelyben augusztus 31-ig a harmadik életévét betölti, az óvodai nevelési év első napjától, vagyis szeptember 1-től kezdődően napi négy órát óvodai nevelésben köteles részt venni.

Az óvodai nevelés a gyermekek neveléséhez szükséges, a teljes óvodai életet magába foglaló játékos foglalkozások keretében folyik. Az óvodai nevelés a gyermek hároméves korában kezdődik, és addig az időpontig tart, ameddig a gyermek a tankötelezettség teljesítését meg nem kezdi (Nkt.8.§.).

 

Az Oktatási Hivatal április 16-áig értesítést küld azon gyermek lakcímére, akiknek a tárgyévben óvodáztatási kötelezettsége megkezdődik.(EMMI r. 20/2012.)

A szülő az óvodai nevelésben történő részvételre jogszabály alapján kötelezett gyermekét köteles beíratni az önkormányzat által közzétett közleményben vagy hirdetményben meghatározott időpontban a lakhely/tartózkodási hely szerint illetékes óvodába.

Amennyiben gyermeküket másik településen íratják óvodába a jogviszony létrejöttéről igazolást kérünk benyújtani a felvételt biztosító óvodától a Pátyolgató Óvoda vezetőjének.

 

A körzethatárokról

Óvodánk felvételi körzete Páty település. Felvételi körzet tekintetében Páty egyetlen körzetet alkot, így a Pátyolgató Óvoda Tagóvodáinak nincs kijelölt saját körzetük a településen belül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyermekek ellátására bármelyik tagintézmény kijelölhető. Természetesen – a szabad férőhelyek függvényében – igyekszünk figyelembe venni a családok kéréseit, s a gyermekeknek a választott tagóvodában helyet biztosítani, ám a férőhelyek beteltével másik tagóvodába irányítjuk őket.

  

Felmentési lehetőségről

Az Oktatási Hivatal a szülő kérelmére és az óvodavezető, vagy a védőnő véleményének kikérésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja.

A negyedik életévét 2024. augusztus 31-ig betöltött gyermek nem mentesülhet az óvodába járási kötelezettség alól. A felmentési kérelmek benyújtásának határideje: 2024. április 15. Az ügyben eljáró hatóság: a területileg illetékes kormányhivatal.

 Külföldi tartózkodásról A napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett gyermek szülője, ha gyermeke az óvodakötelezettségét külföldön teljesíti, köteles arról írásban értesíteni az Oktatási Hivatalt. A napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett, az óvodával jogviszonyban álló gyermek szülője, ha gyermeke az óvodakötelezettségét a jövőben külföldön teljesíti, előzetesen köteles értesíteni az óvodavezetőt is. A bejelentési kötelezettség teljesítésének határideje: 2024. május 25.

A külföldön való óvodáztatás bejelentését az alábbi címre kell beküldeni: Oktatási Hivatal Köznevelési Nyilvántartási Főosztály 1055 Budapest Szalay u. 10-14.

A felvételi döntésről az óvodavezető 2024. május 22-ig írásbeli határozatban értesíti a szülőket.

A felvételről szóló értesítéseket e-mailen, az elutasító határozatokat postai úton is kézbesítjük. 

Az óvodába felvett gyermekek csoportba való beosztásáról az óvodavezető dönt, a szülők és az óvodapedagógusok véleményének, a gyermekek életkori és egyéni sajátosságainak figyelembe vételével. A jelentkezésekben lehetőségük van feltüntetni, hogy melyik csoportba szeretnék gyermekük óvodai ellátását kérni.

Terveink szerint a Tyúkanyó épületben indítunk életkorilag homogén kiscsoportot (3-4 évesek). Vegyes csoportjainkba korlátozott számba kerülhetnek be a gyermekek.

A középsős (4-5 éves) és nagycsoportos korú (5-6 éves) gyermekek elhelyezését a megüresedő férőhelyek függvényében tudjuk megvalósítani. 

A gyermekek felvétele esetén külön megbeszélésen tájékoztatjuk a szülőket az óvodakezdéssel kapcsolatos információkról. A szülői értekezlet helyét és idejét a felvételi határozat tartalmazza.

 

Demény Erika Intézményvezető

 

 

Aktuális

KEDVES SZÜLŐK!

 

Tájékoztatjuk Önöket, hogy az intézményünkben fejlesztőpedagógus, logopédus, gyógypedagógus és pszichológus segíti az óvodai munkát. A gyerekek harmonikus fejlődése érdekében csoportos megfigyeléseket, szűréseket végeznek, időnként részt vesznek a közösségek tevékenységében, konzultálnak a pedagógusokkal, fejlesztő, támogató tevékenységet folytatnak.

Szeptembertől prevenciós célzattal a pedagógusok jelzései és/vagy az Önök kérése alapján a gyógypedagógus, a fejlesztőpedagógus és a logopédus egyénileg és csoportosan felméri a nagycsoportos gyerekeket az esetleges részképesség-nehézségek mielőbbi megsegítése céljából. 

A pszichológus csoportosan, vagy Önökkel történt egyeztetés után egyénileg is megfigyeli a gyerekeket játékuk során a csoportban.

A megfigyelések, szűrések alapján kezdeményezhetjük Önökkel a kapcsolatfelvételt, de Önök is kérhetnek tőlünk konzultációt. Gyermekük harmonikus fejlődése érdekében csoportos vagy egyéni logopédiai terápiát, egyéni vagy mikro csoportos gyógypedagógiai fejlesztést, csoportos mozgásfejlesztést alkalmazunk. Javaslatot tehetünk kiegészítő vizsgálatokra, foglalkozásra, fejlesztésre, javasolhatunk egyéb szakmai konzultációt.

 A sikeres fejlesztés kulcsa a szülők aktív együttműködése!

 

Iskola előtti évben:

Óvodánkban fejlesztésben dolgozó kollégák szeptemberben felmérik az iskolába készülő gyermekeket logopédiai diszlexia veszélyeztetettség szempontjából.
Az óvónők szintén szeptember-október hónapban nézik az iskolához szükséges képességeket.
Amikor mindenki mindent megvizsgál, a kollégák összeülnek és egyeztetnek, ha valamit másképp látnak kiderítik, hogy miért.
Erre azért van szükség, hogy Önöket a döntés meghozatalában és a lehető legobjektívebben tudjuk tájékoztatni. 
 
A több éves tapasztalat azt mutatja, hogy az írásban küldött eredmények félreértéseket okozhatnak, ezért tájékoztatjuk Önöket szóban. 
Erre a tájékoztatásra egy fogadó óra keretében fog sor kerülni, november hónapban.
 
Látom én is, hogy a fejlesztésekhez képest a tájékoztatás ideje későbbi. Viszont az óvónők a napi munka mellett több időt igényelnek a képességek feltérképezéséhez. 
Arról nem is beszélve, hogy akár a döntés januári időpontját nézzük, akár a szeptemberi iskolakezdést, igazán jó időben adunk tájékoztatást. 
 
A fejlesztésekről.
  • Ahogy a szülői értekezleten is elmondtam, logopédusunk, T.A a hangokat javítja, diszelkszia prevenciót, szókincsbővítést, beszédértést fejleszt. Ezek csak otthoni gyakorlással működnek.
  • Gyógypedagógusunk, H.D elsősorban azokkal a gyerekekkel foglalkozik akik SNI vagy BTMN diagnózissal rendelkeznek, de a súlyosan figyelemzavaros, grafomotoros vagy értelmi területen lemaradással küzdő gyermeket is ő fejleszti.
  • H.B.B elsősorban mozgásfejlesztéssel támogatja a gyerekeket.
 
Mindhárom kolléga fejlesztésében való részvételről tájékoztatta Önöket, elérhetőséget is megadtak.
Ha Önök hamarabb szeretnének információt természetesen nyugodtan felvehetik velünk a kapcsolatot.
Kérem, hogy akik nem kívánnak élni az óvoda nyújtotta fejlesztésekkel, mert járnak már máshova, vagy egyéb ok miatt, azok jelezzék felénk e-mailben.
 
 
 
 

Amennyiben nem szeretnék, hogy az óvodai szakemberek felmérjék gyermeküket, ezzel a lehetőséggel kizárólag csak a Pedagógiai Szakszolgálatnál szakértői vizsgálat formájában kívánnának élni, erről írásban nyilatkozzanak! 

Köszönjük szíves együttműködésüket!

 

 A Pátyolgató Óvoda

 Segítő szakemberei

H.D  Gyógypedagógus

T.A Logopédus

H.B.B Fejlesztő pedagógus

Sz.GY Óvodapszichológus

 

 
 

KÖZSZOLGÁLLÁS sorszám:   15203

Intézményi iktatószám:   56/2023

Tisztelt Szülők!

Tájékoztatom Önöket, hogy Páty Község Önkormányzata Képviselő-testülete módosította a gyermekétkezési térítési díjainak megállapításáról szóló korábbi rendeletét. 6/2023.(II.17.)  önkormányzati rendeletben az alábbiak szerint:

tízórai 190    
ebéd 495    
uzsonna 190    
       
diétás tízórai 200    
diétás ebéd 520    
diétás uzsonna 200    
       

Fizetendő összesen: 

3x étkező= 875 forint /nap

2x étkező= 685 forint/nap

Diétás 3x étkező= 920 forint /nap

Diéátás 2x étkező= 720 forint / nap.

 

Demény Erika Intézményvezető 

Páty, 2023. 02.21.

 

 

 

Óvodánk története

 

„Elfogadom az összes rászoruló gyermeket, akit a gondviselés nekem szán.”
(Brunszvik Teréz grófnő Fogadalma 1809-ben)
 
Magyarországon a kisgyermekek intézményi ellátását Brunszvik Teréznek köszönhetjük.
A grófnő felismerte szükségességét, de hosszú időbe telt, míg megkapta a kellő támogatást. 20 évig képezte magát és szervezte az óvodát (kisgyermekiskola – kisdedóvó – óvoda), míg 1828-ban, árva gyermekek számára létrehozta „Angyalkert” nevű első intézményét Budán.

Példáját követte Páty, miután megépült 1853-ban a református elemi iskola, és 1860 körül a római katolikus tanintézet, a századforduló idején már kisdedóvó is működött.
1912-ben a Községházával egy időben épült az Iskola utcában egy nagy és egy kisebb terem. Ez utóbbi kezdetben szolgálati lakásként funkcionált. A nagyobbik teremben kezdte meg működését Páty első óvodás csoportja. A háború előtt Czuczor Mártonné (Márti néni) óvónő egyedül foglalkozott 60-70 aprósággal. Kató óvó néni (Vázsonyi Kató) visszaemlékezése alapján, aki óvodása volt Márti néninek: „ültek körben a padokon és Márti néni csak hegedült, csak hegedült…”. Sajnos ebből az időszakból nem sok információt tudtunk gyűjteni.
Az udvarról az épületbe két lépcsőn lehetett bejutni. Mostanra már úgy feltöltötték az udvart, hogy ez a szintkülönbség teljesen eltűnt.
1937. május 1-től Zachár Lászlóné Meggyesi Ilona (Ica néni) Magyar Királyi kinevezéssel rendelkező óvónő is itt dolgozik.
1945-ben, a II. világháború után Szalkay Rózsa pedagógus irányításával és asszonyok segítségével a tavaszi hónapokban újra megnyithatta kapuit mindkét iskola és az egy tanerős óvoda is. Idényjellegű napközi működött.

Az 1950-es évektől egyre több nő vállalt munkát és nehézséget okozott a gyermekek felügyelete.
1951-52. Két csoportra bővült az óvoda. A téli hónapokban csak délig, március 1-től november 1-ig viszont egész nap fogadták a 3-7 éves gyerekeket, biztosítva számukra a napi egyszeri étkeztetést, vagyis ebédet, a tízórait pedig mindenki hozta magával.  Fából készült téglalap alakú asztalok voltak, mindkét oldalon háromszemélyes támlás paddal, szintén fából. A gyerekek kis zománcozott mély tálkákból ettek és zománcozott bögrékből ittak.

Egyre szükségesebbé válik a legkisebbek elhelyezése is. Felmerül az igény bölcsőde létrehozására. Az engedélytől számítva szinte 10 nap alatt kialakítják a volt csendőrlaktanya egy részéből a bölcsődét, mely 1954. május 1-én már fogadta a kicsinyeket. (A bölcsőde üzemeltetése 1961-től folyamatos, mígnem 1995-ben megkapja az épületet az óvoda és tovább működteti két csoportszobaként.)
A nehezen fellelhető adatok szerint akkoriban Simon Böske néni dolgozott a konyhán, Aranka óvó néni, majd Kató óvó néni ( Vázsonyi Kató) a gyerekekkel foglalkozott.
1958-59-tól állt munkába Szöllősi Béláné, Margit óvó néni. Egyre nagyobb az igény az óvodára is.
1961-ben felépítik az óvoda új szárnyát, melyben 2 új szobával bővül az épület, így már 4 csoporttal működik az óvoda és van önálló konyhája is.
A szülőkkel való közvetlenebb kapcsolat kialakítása érdekében teadélutánokat tartanak több-kevesebb sikerrel. Mégsem hagy alább a lelkesedés és megmarad az igény a fejlesztésre.

1966-ban lebontották a pincét, a helyére fáskamra került. Óriási előrelépés, hiszen fatüzelésű kályhák voltak a csoportszobákban, amiket később olajkályha vált föl.
1966-67-ben vezették be a vizet.
1964. októberében érkezett Vilma néni, aki 1966-72-ig helyettesítette Margit óvó nénit.
Ekkor még kőfal választotta el az óvodát az iskolától.

1969-ben a korszerűsítéseknek köszönhetően vizesblokkokat alakítanak ki, melegpadló és lambéria burkolatot kapnak a szobák. A teadélutánokat felváltják a halászvacsorák. A Retek utcában vettek halat és kenyeret és itt főzték meg az oviban. 2 évig az oviban volt a vacsora, utána a TSZ épületében. Itt sikerült a szülők többségét mozgósítani és a jó hangulatú  együttlétek után a sikeres felajánlásoknak köszönhetően lett szőnyeg, játék a gyerekeknek, az udvarra villamos, amit a szülők festettek le.

1975-ben az iskola gyakorlókertjének átadásával bővül az óvoda udvara (hátsó udvar), szülői összefogásnak köszönhetően.
1977-ben KRESZ-pálya épül az óvoda udvarán. Akkor még csendesebb volt a falu és közlekedés szempontjából sokkal biztonságosabb. Voltak olyan gyerekek, akik egyedül jártak haza délben, vagy 4 órakor délután. Az óvó nénik üzenetét kis cédulán vitték magukkal.
1979-ben átadásra kerül a Bocskai utcában az új iskola, így még két termet kap az óvoda, amiket a korábbi bikaistálló helyén hoztak létre, illetve egy régi pékség épületéből alakítottak ki.

Immár 6 csoportos az óvoda. Lebontják az óvoda és az iskola közötti kőfalat. A bővülő térrel ismét szépülhet az udvar. A főzőkonyha tálalókonyha lesz. Az ételt az új iskola konyháján főzik, onnan szállítják az oviba.

A falu lélekszáma jelentősen gyarapodik a 80-as, 90-es években. Egyre több a gyermek az Erdélyből betelepülő és Budapestről  kiköltöző nagycsaládosoknak köszönhetően. Szükségessé válik a bölcsőde átalakítása 2 csoportos tagóvodává. 1995-ben már óvodásokat fogad az épület a Rákóczi úton. Már 8 csoportunk van. Népzenei farsangokat tartanak a gyerekeknek, ahol rendszerint a Jánosi együttes ad élőzenét. Nem felejtjük el a falu szintű óvodai rendezésű gyermeknapokat sem a Fenyvesben, ahol együtt lehettek a családok.

A 90-es évek végén változások következtek be az óvodai nevelésben. Helyi nevelési programokat kell kidolgoznia minden intézménynek. Sok alternatív lehetőség közül az akkori nevelőtestület a Lépésről Lépésre Óvodai Program adaptálásának átdolgozását választja, és ennek alapján megalkotja saját nevelési programját, ahol a dadusoknak is fontos szerepük lesz a gyermekek gondozásában. A program a gyerekek egyéniségét tartva szem előtt, betekintést enged a szülőknek az óvodai életbe. Részt vehetnek közös programokon, nyomon követhetik a projektek kapcsán gyermekük hétköznapjait. Talán ennek is köszönhető, hogy 2000-ben megalakul a korábbi Szülői Munkaközösségből az óvoda Szülői Szervezete. A pedagógusok közül egyre többen vesznek részt továbbképzéseken, szerzik meg főiskolai diplomájukat. Dajkáink szakképesítést szereztek.

1999-2000-es nevelési évre újra sok az elutasított gyermek férőhely hiányában.
Az akkor Képviselő Testület úgy dönt, hogy a Kossuth Lajos utcai szolgálati lakások egyikéből újabb csoportszobát, mosdót és tálalókonyhát alakítanak ki.

2000. február 1-jén 20 kisgyermek számára megnyitja ajtaját az akkori Napocska csoport. Ezzel 9 csoportosra bővül az intézmény. Felvetődik annak az igénye, hogy válasszunk nevet óvodánknak. Több javaslat érkezik, de csak terv marad, mely később valósul meg. Óvodabálok szerveződnek az óvoda dolgozói és a szülők összefogásával, mindig valamilyen kitűzött cél érdekében. Így lesz szép fából készült rönkvár az új csoport előtti udvaron, melyet szülők állítanak fel és festenek le. A vas udvari játékokat fokozatosan felváltják a fa mászókák, libikókák és homokozók. Egy teljes felújítást kap a Csibe ovi udvara is. Az óvodabálok mellett adventi vásárok rendezésével is gyarapodik a bevétel, melyet mindig a gyermekek javára fordítanak. A szülőkkel való jó együttműködésnek köszönhetően az udvari fejlesztésen túl benti játékokat, kiegészítőket, egyik évben minden csoport CD lejátszót kap.

Összefogás és segítőkészség mutatkozik meg, két súlyosan beteg gyermek gyógyulása érdekében megrendezésre kerülő vásár, és jótékonysági koncert alkalmával is.

Több évig húzódó óvodafejlesztés, bővítés 2007-ben megvalósul amikor átadásra kerül  ( a hajdani katolikus tanintézet,  később kisiskola helyén) a Rákóczi úton egy új óvodai épület, melyben 3 csoport fér el. Ezzel egy időben, a régi épületben egy kevésbé ideális csoportszobából (az egykori pékség épületéből) tornaszoba lesz. Szinte hihetetlen, de már 11 csoportnyi óvodása van ekkor Pátynak. Az iskolával való kapcsolattartásban látszik, hogy korábban nekik köszönhetően bővülhetett az óvoda épülete és udvara, most neki volt szükségük egy tanteremre. Így egy esztendőre beköltözhetett az egyik 3. osztály a lenti tornaszobába, a 2008-2009- es tanévben.

2008-ban Manyi Óvó néni név-ötlete alapján, óvodánk neve Pátyolgató Óvoda lesz. A tendencia folytatódik és elérkezünk szinte a jelen állapothoz, hiszen a gyermeklétszám növekedésének köszönhetően újra szükség lesz a lenti tornaszobába, mint csoportszoba. Önkormányzati felújítással és korszerűsítéssel 1-2 évre átmenetileg alkalmassá teszik és a 2010-2011-es nevelési évet már 12 csoport kezdi.

2011. márciusában pedig a Képviselő Testület jóvoltából megnyitja kapuját a Csicsergő csoport, az új épülettel szemben a Rákóczi úton a volt református parókia helyén.  A kezdetben sivár udvar szülői felajánlásának köszönhetően szépül, gazdagodik.

******

Az élet nem áll meg. Előttünk a következő 100 év, és látjuk, hogy fejlődésre, fejlesztésre most is szükség van. De minden régiben van érték, és minden régi egyszer elavulttá válik. Kivétel ez alól az egymás iránti elfogadás, jóindulat, szeretet. Ezek motiváljanak továbbra is mindannyiunkat!
 
Csodálatos volt a múltba visszanézni. Ez a néhány oldal csak töredéke annak, ami a pátyi óvoda történetéről mesélni tudna. Talán túl tárgyilagos is ahhoz képest, amennyi pozitív érzést kaptam a kutatások során. Örülök, hogy ennek a közösségnek én is tagja lehetek.

 
Köszönet Szabó Andrásné Vilma néninek, Vázsonyi Kató néninek, Lakos Tamásné Margónak és mindenkinek aki fényképpel, gondolatával hozzájárult ehhez a kiadványhoz.

Külön köszönet Szili Magdolnának, aki nagyszerű társam volt a visszaemlékezésben és végig mellettem állt segítségével ebben a szép munkában.
 

Stefánné Rokaly Elvira
Óvónő

Pátyolgató Óvoda 2016